[ Geri ] - Bulgaristan06.04.2009 tarihinden itibaren Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu TİCARİ maksatla seyahat edecek yolcuların vize başvurularını şahsen yapmalarını istemektedir. Bu tarihten itibaren tüm TİCARİ başvuruların şahsenkonsolosluğa gidilerek yapılması zorunludur.


1- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; 

Kırmızı (UMUMİ) Pasaport : VİZE ALMAK ZORUNDADIR 
Yeşil (HUSUSİ) Pasaport : VİZE ALMAK ZORUNDADIR  
Gri (HİZMET) Pasaport : VİZEYE GEREK YOKTUR 
Siyah (DİPLOMATİK) Pasaport : VİZEYE GEREK YOKTUR 

2- Lütfen pasaport süresinin en az 6 ay olmasına dikkat ediniz. 

3- Bulgaristan Başkonsolosluğu pasaportların 2. sayfasındaki hamilinin imzası kısmının pasaport sahibi tarafından mutlaka imzalı olmasını istemektedir. 

4- Vize başvuru formları eksiksiz olarak büyük harfle doldurulmalı ve mutlaka pasaport sahibi tarafından imzalanmalıdır. 

5- Tüm vize başvurularında yeni çekilmiş, rötuşsuz, arka fonu beyaz ve Biometrik özelliklere sahip 2 adet vesikalık  fotoğraf  istemektedir.
İstenilen özelliklere sahip olmayan fotoğrafların vize başvurusu kesinlikle kabul edilmemektedir.

6- Bulgaristan vize başvurusu için Seyahat Sağlık Sigortası yapılması zorunludur. 
Seyahat Sağlık Sigortası, seyahatin başlangıç tarihinden 1 hafta önce başlayıp, seyahatin bitim tarihinden 1 hafta sonra bitiyor olmalıdır.
(Seyahat Sağlık Sigortası tarafımızca yapılmaktadır.) 

7- Temsilcilikler başvuruda bulunduğunuz evraklarınızın orjinal yada noter onaylı olmasını daha sonradan talep edebilir yada ek evrak isteyebilir. 

8- Vize başvuru günleri; 

Pazartesi 09:00 ile 12:00 arası 
Salı 09:00 ile 12:00 arası 
Çarşamba 09:00 ile 12:00 arası 
Perşembe 09:00le 12:00 arası 
Cuma 09:00 ile 12:00 arası 

Vize işleminin sonuçlanma süresi 7 gündür.
Express uygulaması mevcuttur, 4 işgününde vize işlemi neticelenmektedir. (Normal vize ücretinden farklı olarak express farkı bulunmaktadır) 

(Konsolosluk yada elçilikler süreyi uzatma hakkına sahiptirler, bu konu dikkate alındığında başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 20 gün önce yapmanızı öneririz.)